Types of Dragons (polish)

From Encyclopedia Draconica
Jump to: navigation, search

W historii, mitach, legendach i literaturze występuje wiele rodzajów smoków. Na niniejszej stronie przedstawiono gatunki najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne.

(Smoki przedstawione na tej stronie pochodzą w większości z legend innych krajów, dlatego też ich nazwy zostały pozostawione w formie oryginalnej - przyp. tłum.)

Contents

Kompendium

Liczne smoki występujące w literaturze i przekazach Japonii i Chin odnoszą się do specyficznych wydarzeń, miejsc oraz filozofii. Informacje o nich znajdują się na stronie Eastern Dragons (polish) i nie będą tu powielane.

Dragonet

Ich korzenie wywodzą się ze średniowiecznej Szwajcarii. Dragonet jest małą formą tradycyjnego Smoka Zachodniego i podobnie jak on posiada takie same łapy, szpony oraz skrzydła jak również zdolność ziania ogniem.

Pomimo to, że są one mniejsze niż ich bracia, wcale nie są od nich słabsze. Polują w stadach w rejonach wysokogórskich.

Drake

Angielsie słowo Drake oznaczające Smoka wywodzi się z języka anglosaksońskiego oraz Łaciny. Oznacza ono charakterystyczny rodzaj złych, latających, ziejących ogniem i żądnych krwi smoków plądrujących wioski i zostawiających po nich zgliszcza.

Innym przedstawicielem tego gatunku (oprócz Firedrake) jest Ice-drake. W odróżnieniu od swojego kuzyna zamiast ogniem - zionie on chmurą śiegu i lodu która zamraża i rozbija w pył ich wrogów.

Gargoyle

Gatunek ten ujrzał światło dzienne poprzez historie o La Gargouille - wężu morskim, który terroryzował wieś Rouen nad rzeką Seine we Francji.

Hydra

Gatunek przedstawiony najszerzej w mitach greckich. Jest on bezskrzydły i rzadko zionie ogniem. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest wiele głów, które po odcięciu odrastają w dwójnasób. Wierzy się, że środkowa głowa jest nieśmiertelna.

Lindworm (Lindwurm)

Bezskrzydły kuzyn Wyverna dorastający wielkich rozmiarów i żywiący się bydłem. Gatunek charakterystyczny dla skandynawskich i germańskich legend opowiadających o księżniczkach uratowanych z objęć zwojów ich ciał. Inne przekazy mówią o księżniczkach pojawiających się jako karykaturalne Lindwormy, będące jednak pięknymi kobietami.

Różnica pomiędzy Wyvernami i Lindwormami jest subtelna. Stanowią nią skrzydła - Lindwormy ich nie posiadają. Oba gatunki mogą posiadać dwie łapy, jednak Lindwormy najczęściej ich nie mają.

Wormy (Wurmy, Wyrmy)

Reprezentują gatunki wywodzące się ze staroangielskich i germańskich legend. Mówi się, że są one przodkami współczesnych Smoków Zachodu. Drążą swoje jamy głęboko w ziemi chroniąc ukrytych tam skarbów. Potrafią zaić ogniem.

Ich nazwa wywodzi się od staroniemieckiego słowa Wurm, które w języku staroangielskim brzmi Wyrm a we współczesnym angielskim - Worm. Nazwa ta określa również czerwie, jednak forma smocza jest łatwo odróżnialna ze względu na twarde jak stal łuski, masywną budowę oraz zdolność do regeneracji odciętych lub uszkodzonych części ciała.

Wyverny

Te jaszczurowate stworzenia często są kojarzone jako kuzyni tradycyjnych smoków. Zazwyczaj posiadają dwie łapy i nie potrafią ziać ogniem. Posiadaja kocią zwinność i temperament.

Bibliografia